Rõuge kollektiivid osalesid Võru maakonna tantsupeol
24. mai õhtul toimus Kubija vabaõhulaval Võru maakonna tantsupidu „Polkat põlvilõ, valssi varbilõ“. Lava täitus enam kui tuhande särasilmse tantsija ja lauljaga.
XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo Võrumaa kuraatori ning maakondliku tantsupeo projektijuhi Kristi Valsi sõnul ei ole peo pealkiri juhuslik. „Pea iga tantsija, kes Kubijale astub, oskab suure tõenäosusega tantsida just polkat ja valssi. Need tantsud on meie kandi loomulik osa: polka hoogsus paneb jala kaasa tatsuma ja lisab peole rõõmsa rütmi, samal ajal kui valsi lüürilisus toob esile helgema meele ning ühendab tantsijad omavahel sügavamal tasandil. Just nende tantsude kaudu peegeldubki peo lihtsus, südamelähedus ja maalähedus. Tänu omavalitsuste toele ja meie ühisele koostööle oleme traditsiooni hoidnud igal aastal,” lausus ta.
Lavale olid eri vanuses tantsijad: mudilased, lapsed, noored, täiskasvanud ja pererühmad, samuti tuli esitlusele traditsiooniline Seto kultuuriplokk ning peo jooksul tantsiti ka ühistantse. Laval oli kokku 815 tantsijat ning 299 lauljat. Tantsurühmasid juhendas kokku 35 juhendajat. Laulude osa tõid kuulajateni ühendkoorid – maakonna segakoorid, nais- ja meeskoorid. Koore juhendasid 14 dirigenti. Terve peo sidus tervikuks rahvajuttude jutuvestja Piret Päär, kes on üks Eesti armastatumaid suulise pärimuse hoidjaid.
Vaatamata vihmasajule olid ka meie Rõuge tantsijad, lauljad ja juhendajad väga tublid ning pidasid kõik proovid ja tantsupeo visalt vastu, andsid endast parima ning pakkusid publikule võimsa elamuse. Erilist uhkust tunneme ka Rõuge valla rahvamaja ringijuhendaja Kaisa Hallopi üle, kes oli Võru maakonna tantsupeo üheks lavastajaks.
Noored tantsujuhid Kaisa Hallop ja Elina Keerpalu lõpetasid eelmisel aastal Eesti Rahvakultuuri Keskuse juures tegutseva Rahvatantsujuhtide kooli. Tantsukava koosnes suures osas tänavuse üldlaulu- ja tantsupeo „Iseoma“ repertuaarist, kuid sellele lisandusid ka erinevate Eesti piirkondade rahvatantsud ning pärimuslikud süidid, mis loodi just 2024. aastal Rahvatantsujuhtide Kooli lõpetanud kursuse poolt, mille meie noored juhid lõpetasid. Süite esitati elava muusika saatel, mida saatsid Võru maakonna kapellid ja rahvamuusikud.
Peo muusikaline juht oli hinnatud dirigent ja muusikaõpetaja Silja Otsar. Lavakujunduse lõi Võru Kunstikooli õpetaja ja noor kunstnik Daana-Loreen Kägra. Kapelle ja rahvamuusikuid juhendas Erja Arop. Peo tehniline juht oli Margus Külm ning projektijuht Kristi Vals.
Rõuge vallast olid kohal järgmised kollektiivid ja juhendajad:
- Rõuge lasteaia tantsurühm, juhendaja Sandra Mustmaa
- Rõuge laste tantsurühm Präänikud, juhendaja Kaisa Hallop
- Rõuge põhikooli pererühm Ööbikud, juhendaja Merike Helekivi
- Mõniste rahvamaja naisrühm Hipp, juhendaja Christina Möllits
- Rõuge rahvamaja naisrühm Kadri, juhendaja Merike Helekivi
- Haanja Tantsu Mängu Laulu Selts, segarahvatantsurühm juhendaja Ulvi Toomik
- Rõuge segarahvatantsurühm Käsikäes, juhendaja Kaisa Hallop
- Mõniste rahvamaja naiskoor Hipõ, dirigent Marin Kuslap
- Rõuge segakoor, dirigent Ive Ruusamäe
See päev näitas taas, et kui on midagi ägedat, siis vihm ei loe – loevad rõõm, liikumine ja ühtekuuluvus.
Tantsupidu korraldas Võrumaa Arenduskeskus koostöös maakonna kohalike omavalitsustega. Järgmine suurem maakondlik pidu leiab aset 20. augustil, kui peetakse Võru maakonna laulupidu. Siis astuvad üles Võru maakonna kõik mudilas-, laste-, poiste-, nais-, mees- ning segakoorid, samuti puhkpilliorkestrid ja sümfooniaorkester.
Peol tegi fotosid Aigar Nagel.