Rõugest pärit muusik Maimu Jõgeda esitles Rõuge rahvamajas oma kolmandat sooloplaati

Laupäeval, 25. jaanuaril esitles Rõugest pärit akordionist ja pärimusmuusik Maimu Jõgeda Rõuge rahvamajas oma kolmandat sooloplaati "Nordic Reflections" ehk "Peegeldusi Põhjamaadest". Plaadiesitlustuuri esimene kontsert toimus kohvik-kontsert-vestlusõhtute sarja “Kultuurikohvik” raames. 

Uuest plaadist

Maimu Jõgeda sooloplaadil “Peegeldusi Põhjamaadest” enamik kõlavatest lugudest on meeleolupeegeldused ning autorile väga südamelähedased. “Muusikalises mõttes otsin alati kõrvupaitavad ja hinge heldimust toovaid harmooniaid. See on minus alati olnud sama,” rääkis Jõgeda, kelle sõnul on selle plaadiga saabunud ka rahu leidmine. “Tunnen, et see plaat on küpsem,” lisas ta. Eelnevalt on tal ilmunud kaks sooloplaati “Pühendus” (2017) ja “Millestki, mis…”. 

Akordionisti Maimu Jõgeda sõnul läheb mõne tema loo valmimiseks aastaid, mõni neist valmib aga paari päevaga ning tihti arenevad tema lood edasi ka pärast loomist. Äsja ilmunud plaadi avaldamisel järelgi on ta omasõnul leidnud veel akorde, mida muuta. Maimu Jõgeda suureks sooviks on akordionimuusikat arendada ja panna erinevaid lugusid akordioniseadesse.

Enamik äsja ilmunud plaadil “Peegeldusi Põhjamaadest” ilmunud lugudest on loodud Põhjamaa pärimustantsude põhjal ning nende lugude juured ulatuvad ammustesse aegadesse. Plaadil kuuleb ka eesti rahvalaulu “Õhtuvaikuse jõuab”, kus Maimu Jõgeda laulab - seda esimest korda oma karjääri jooksul. Äsja ilmunud plaat on Jõgeda sõnul osaliselt mõjutatud koroona ajast, mil ta jäi Taani ühele saarele lõksu ja veetis palju aega looduses. “Armastan loodust ja see on nii oluline minu jaoks. Looduse ja hetke nautimine on see, mille ma Põhjamaadest ka kaasa olen võtnud,” rääkis ta.
 

Muusikuteekonnast

Maimu Jõgeda on heaks näiteks, milliseid põikeid on võimalik muusikateekonna jooksul teha. Ta alustas klassikalise akordioniga, kuid on õppinud ka torupilli, džässi ja pärimusmuusikat. Kohvik-kontsert-vestlusõhtute sarja “Kultuurikohvik” vestlusosas Erkki Peetsaluga meenutas Jõgeda, et akordioniõpinguteni jõudis ta venna eeskujul. Ta asus koos õe Mallega Võru muusikakooli õppima klassikalist akordioni erialale. Võru muusikakooli ja Rõuge põhikooli lõpetamise järel jätkas ta õpinguid taas kahes koolis korraga: Hugo Treffneri gümnaasiumis ja Heino Elleri muusikakoolis ning seejärel juba Tallinnas Eesti muusika- ja teatriakadeemias. Lisaks on Maimu Jõgeda teise eestlasena osalenud Põhjamaade pärimusmuusika magistriprogrammis Sibeliuse akadeemias. Maimu Jõgeda isa Ivar Jõgeda, kes tegeleb puutööga ning kellele ka vestlusõhtul sõna anti, ütles et kui ta käis tütre koolide lõpetamistel, sai talle selgeks, kes on peres tegelikult kunstnik.

Loomingu kõrvalt peab Helsingis elav Maimu Jõgeda ka barista ametit ja tegeleb kohvimaalingutega. Kuigi ka see töö paneb tal silma särama, kinnitas Jõgeda, et muusika jääb ikkagi alati tema esimeseks valikuks. “Mida enam oskad teha erinevaid asju, erinevat kunsti, seda kasulikum,” arvas ta. 

“Ma olen äärmiselt tänulik, et mind kutsuti Kultuurikohvikusse Rõuge rahvamajja. Rõõm, et sain alustada oma plaadiesitlustuuri just oma kodukohast,” rõõmustas Maimu Jõgeda. “Süda on alati siin,” kinnitas ta. Maimu Jõgeda uue plaadi “Peegeldusi Põhjamaadest” esitluskontserdid on tulemas veel 7. veebruaril Helsingis, 20. veebruaril Tartu folgiklubis ja 14. märts Tallinnas. 

Sündmussarja “Kultuurikohvik” eesmärk on tuua siitkandi muusikuid esinema Rõuge rahvamajja, pakkudes publikule muusikalisi elamusi, kaunite kunstide ilu, sõnamaagiat, maitsete rännakut ning suurepärast valguskujundusest. Toimuvate kultuuriõhtute sisus võib elamuste fookus jaotuda erinevalt, kuid muusika, sõna ja head maitsed on iga kultuuriõhtu lahutamatu osa. Jaanuarikuu Kultuurikohvikut toetasid Rõuge vald, Eesti Kultuurkapital ja JK Üritustehnika.