Laulu- ja tantsupeo tuli süütas Rõuges ühtsuse ja mälu leegi
XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ tuli jõudis Rõuge valda 18. juuni pärastlõunal ja peatus neljas erinevas kohas: Haanjas, Rõuges, Sännas ja Nursis.
Võru vallalt võttis peotule vastu Haanja Tantsu Mängu Laulu Seltsi esindus, kes Haanja seltskonnalaulu- ja tantsurühma Rüärääk laulu saatel tule Suure Munamäe vaatetorni tippu toimetasid. Torni ees tervitas tuld torupilliheliga Anu Taul. Torni tipus andsid tulele hea sõna kaasa Haanimiihhi Nõvvokoja esindus ja Agu Hollo.
Rõuges peatus tuli Eesti Ema monumendi juures. Sündmusel oli fookuses 15 aasta möödumine monumendi avamisest ja 100 aasta möödumine esimesest Rõuge laulupäevast. Tuld tervitasid Rõuge vallavanem Britt Vahter, muusik Mari Kalkun, Rõuge valla rahvamaja koos kultuurikollektiividega ning inimesed kogukonnast.
Tänavune laulu- ja tantsupidu on läbi aegade laulmiseks ja tantsimiseks kokku toonud eestlasi, aidates pidudega kasvada ühtseks rahvaks, keda ühendab armastus oma keele ja maa vastu. Kuigi oleme kõik erinevad — oma tantsude, laulude, tavade ja keelepruugiga — on meid alati ühendanud soov hoida kokku ja austada üksteise eripära. Rõuge valla rahvamaja juhataja Kristjan Kurmi sõnul kehtib see tänavune laulu- ja tantsupeo “Iseoma” sõnum ka Rõuge vallas, mille piirid ulatuvad kaugemale kui kunagine kihelkond. “Meid on siin vähem kui kunagi eales, kuid igaüks meist on eriline ja oluline. Ka meie peame suutma kokku hoida, austama üksteist, hoolima kõigist ja tahtma üksteist mõista ning vajadusel oskama ka andestada, vaid nii on meil lootust, siin kagunurgas üksteisele toetudes püsima jääda ja, et meie lugu kestaks edasi,” rääkis Kurm Eesti Ema monumendi juures. Tema sõnul on isiksuste eestvedamisel, rahva toetusel, üheskoos vankrit vedades ja vaikselt ka kaikaid kodaraisse loopides, rõõmsalt kogukonnana koos sündinud Rõuges palju suuri algatusi ja sündmusi ning see ongi Kurmi sõnul see Rõuge iseoma, vaatamata sellele, et oleme üksteise jaoks kohati kauged, sest meid lahutab Eestimaa sügavaim org, aga ikkagi omad, mis on pisut kummastav, aga üdini inimlik.
Tule teekonna raames süüdati küünlad lahkunud kultuuritegelaste haudadel üle kogu maakonna, meenutades neid, kes on andnud oma panuse meie kultuuri. Rõuges süüdati küünlad Jaanipeebu kalmistul Heli Teppole ja Karin Lainele koos Heli Teppo pojapoja Joonase ja Karin Laine poja Indrekuga.
Lisaks viidi tuli Vabadussõja ausamba juurde ja Rõuge hooldekodusse, mille elanikele tule saabumine suurt rõõmu valmistas. Laulu- ja tantsupeo tuli jõudis ka Rõuge rahvamajja ja raamatukokku ning põles veel järgmisel päeval rõõmuks Rõuge vallavolikogule, kes majas istungit pidas.
Sännas ja Nursis hoiti au sees kohalikke väärtusi, meenutati Vabadussõda ning tunnustati kohalikke kultuuriloo kandjaid. Sänna kultuurimõisa juures tervitasid tuld väikese Sänna kogukonna liikmed ja selle Leiutajate külakooli lapsed ning Mõniste kooli muusikapesa erinevate etteastetega.
Laulu- ja tantsupeo tule teekond Rõuge vallas lõppes meie väikeses Nursi külas, mis on väike aga tugev. Üles astus Nursi lasteaia rühm Kirsikesed, keda juhendas õpetaja Kairi Oru ja abi Liilia Ploom. Kitarril saatis neid Meelis Maran. Lisaks süüdati mälestusküünlad Nursi küla ajaloos olulistele kultuuririkastajatele: kirjanikule August Gailitile ja Nursi laulukoori dirigendile Jaan Häidele. Tuletõrvikud asetati ka Lükka metsavendade mälestuskivi juurde.
Tule teekonda Võrumaal juhtisid Heino Pall ja Kristi Vals. Ligi 2500 kilomeetri pikkune tuletulemise teekond kulges läbi kõikide maakondade ja jõudis Tallinnasse 2. juulil.
Täname tule teekonna eestvedajaid Rõuge vallas: Einike Aedmaa ja Haanja Tantsu Mängu Laulu Selts Haanjas, Hendrik ja Kadi Noor ning Leiutajate külakool Sännas ja Katrin Tamberg-Tolk Nursis. Aitäh ka kõikidele, kes sündmusest osa võtsid, esinesid, meenutasid hea sõnaga kultuuritegelasi ning osalesid Rõuges ühisfotol!