Tekstiilinäitus

Tekstiilikunstnik Janika Solmann avas laupäeval, 15. veebruaril Rõuge rahvamajas oma kolmanda isikunäituse, mis kannab pealkirja "Loodushing".

 

Näitus “Loodushing”

Äsja avatud tekstiilinäitusel saab näha tekstiile, mis on trükitud taimede ja putukatega ehk ainult looduslike värvidega. Näitus toob esile loodusvärvide ja taimetrüki ilu, ühendades traditsioonilise käsitöö kaasaegse kunstiga. Lõuendiraamidele kinnitatud kangastel ärkavad ellu uinunud taimede salapärased mustrid ja värvid, jutustades lugusid ümbritseva floora ilust viies vaataja looduse varjatud maailma. Iga teos kutsub vaatajat peatuma, tunnetama ja mõtisklema meie sügava seotuse üle loodusega.

Rõuge valla rahvamaja juhataja Kristjan Kurm ütles näituse avamisel, et Janika Solmanni tekstiilinäituse “Loodushing” värvid sobituvad ideaalselt rahvamaja värvigammaga, justkui oleks autor neid trükkides teadnud, et näitus ühel päeval Rõuge rahvamajja jõuab. “Rõuge valla rahvamajal on ütlemata hea meel, et need nii ideaalselt sobituvad taimetrüki tööd on jõudnud siia seintele, pakkumaks järgmisteks kuudeks Rõuge piirkonna rahvale kunstiilu,” sõnas Kurm.

Janika Solmann oli rõõmus ja positiivselt üllatunud suurest huvist tema näituse avamise vastu. Tekstiilinäitusega “Loodushing” sündis ühtlasi ka tema kolme näituse avamise publikurekord.

 

Inspiratsioon loodusest

Solmanni sõnul on loodus olnud tema loomingulise teekonna suurim inspireerija. Lapsepõlve udused heinamaad ja salapärased sood kujundasid tema sisemaailma ning õpetasid märkama looduse peidetud mustreid ja kooskõla. "Olen alati uskunud, et looduse looming on suurim kunst ja minu eesmärk on seda ilu edasi anda," rääkis tekstiilikunstnik Janika Solmann. Umbes kümme aastat tagasi sukeldus ta sügavamalt loodusvärvide ja taimetrüki maailma, avastades, et lihtsates looduslikes materjalides peituvad ilusad jagamist väärivad lood. Sellest sai alguse tema loominguline fookus – loodusvärvide kasutamine kangastel.

Janika Solmann on Eesti Maaülikoolis õppinud aiandust ja Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia tekstiili eriala. "See kombinatsioon on aidanud mul siduda loodusest saadud tarkused ja mineviku pärand üheks terviklikuks loominguliseks väljenduseks," ütles Janika Solmann.

 

Kunstniku tegemised

Praegu tegutseb kunstnik aktiivselt Võrus Kagu-Eesti ateljeede majas asuvas Solmann Stuudios. Tema loomingut sai 2024. aastal näha Estonian Fashion Festivalil OmaMood moelaval kollektsiooniga Tand'm ning teisel isikunäitusel "Looduselt laenatud" tema sünnilinnas Jõgeval Betti Alveri muuseumis.

Viimase viie aasta jooksul on Janika Solmann taimetrüki teadmisi jaganud õpitubades ja laagrites ning inspireerinud nendega sadu inimesi. Ka Rõuge rahvamajas toimunud näituse avamise järel viis ta läbi taimetrüki minitöötoa, kus osalejad said avastada milliste lihtsamate looduslike vahenditega kangale jälgi jätta. Kuivatatud lehtedest, talvisest loodusmaterjalist ja köögist leitavast valmisid osalejatel kaunid kangast kunstiteosed. Lisaks jagas kustnik aastatepikkuse kogemuse põhjal lugusid taimedest, praktilisi nippe ja tähelepanekuid ning tutvustas taimetrüki põhitõdesid.

Janika Solmanni isikunäitus “Loodushing” on Rõuge rahvamajas sel hooajal järjestikku teine näitus. Hooaja esimeses pooles võõrustas rahvamaja Liia Leppiku maalinäitust “Seosed III”.